Morze Śródziemne
Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasoleniewód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.
Na zachodzie jest połączone Cieśniną Gibraltarską z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie przez cieśninę Dardanele łączy się z morzem Marmara i dalej przez cieśninę Bosfor z Morzem Czarnym, zaś przez Kanał Sueski z Morzem Czerwonym i dalej z Oceanem Indyjskim.
To śródlądowe morze jako jedyne na świecie otoczone jest lądami należącymi do trzech części świata. Już przed tysiącami lat kwitły tukultura i nauka, rozwijały się rolnictwo, rzemiosło, handel i żegluga. Na obszarze tym pozostały bogate pamiątki starych cywilizacji – pojedyncze zabytki i całe miasta. Wspólną cechą tych państw, poza dostępem do morza, jest klimat i roślinność śródziemnomorska.
Nad Morzem Śródziemnym leżą (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Gibraltar, Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, Malta,Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Grecja, Cypr (w tym Cypr Północny oraz Akrotiri i Dhekelia), Turcja,Syria, Liban, Izrael (w tym Strefa Gazy), Egipt, Libia, Tunezja, Algieria i Maroko. Większość państw basenu Morza Śródziemnego współpracuje w ramach Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego.
Fauna Morza Śródziemnego liczy w przybliżeniu około 5000 gatunków
ZAGROŻENIA :
Ekolodzy alarmują: stan zanieczyszczenia Morza Śródziemnego jest krytyczny
Dno morskie to wielkie plastikowe wysypisko śmieci. Basen Morza Śródziemnego jest jednym z najbardziej zatłoczonych przez statki obszarów morskich na świecie. Ponadto, Morze Śródziemne łączy się z oceanem tylko poprzez Cieśninę Gibraltarską, dlatego śmieci gromadzą się w stojącej wodzie przez setki lat. W rezultacie jest to jedno z największych skupisk plastiku na całym świecie, podobnie jak tzw. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci na Oceanie Spokojnym
Badania wykazały, że średnie zagęszczenie śmieci w Morzu Śródziemnym wynosi ponad 700 odpadów na km kwadratowy o średniej masie 100 kg na km kw.
Strategie na rzecz środowiska morskiego to wspólne wyzwanie dla Włoch i Europy, które wymaga poważnej zmiany kulturowej, co podkreślają włoscy ekolodzy. Morze jest jednym z najcenniejszych zasobów człowieka i może stać się główną dźwignią rozwoju, jeśli tylko będziemy potrafili połączyć wzrost gospodarczy ze zrównoważonym rozwojem środowiska.
Unia działa
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Marine Strategy 2008/56/WE, ustanawiająca ramy działań UE na rzecz środowiska morskiego, ma na celu osiągnięcie dobrego stanu wód morskich do 2020 r., zapobieganie szkodliwej działalności człowieka, oraz ochronę i zachowanie ekosystemu morskiego. Na mocy dyrektywy, państwa członkowskie muszą przeprowadzić ocenę stanu środowiska swoich wód morskich, opracować programy, a następnie, zobowiązać się do ich wdrożenia i ciągłego monitorowania. Ma to na celu skończenie z progresywną zagładą różnorodności biologicznej i degradacją ekosystemów, przywracając je w miarę możliwości do pierwotnego stanu.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Marine Strategy 2008/56/WE, ustanawiająca ramy