środa, 17 lutego 2016

Ptaki nad Bałtykiem



Ptaki nad Bałtykiem


Większość gatunków ptaków spotykanych nad morzem nie należy do łatwych w rozpoznawaniu. Ich wygląd jest zmienny i zależy od pory roku, płci, a także od wieku.Z kolei wiele ptaków zimujących u naszych wybrzeży (np. kaczki, łyski, perkozy) gnieździ się na północy Europy. Niektóre gatunki, np. kormoran czubaty, nurzyk polarny czy maskonur pojawiają się na polskim wybrzeżu niezmiernie rzadko. Dlatego każde stwierdzenie ich obecności jest dużym wydarzeniem dla ornitologów.







Najczęściej spotykanymi ptakami na brzegiem Bałtyku są mewy, latające nad naszymi głowami lub biegające po piasku. Do najliczniejszych gatunków mew należy mewa śmieszka (Larus ridibundus). Wyglądem przypomina gołębia, ma jednak dłuższe skrzydła i lżejszy lot. Długość ciała wynosi ok. 40 cm, natomiast rozpiętość skrzydeł ok. 1m. W zależności od wieku i pory roku mewa śmieszka ma różne upierzenie. W lecie prawie cale ciało pokrywają śnieżnobiałe pióra. Grzbiet i ramiona są popielate, a brzegi lotek maja czarną barwę. Jesienią i zimą mewa śmieszka ma białą głowę z czarną plamką koło ucha. Dziób i nogi są koloru czerwonego. Młode osobniki podobnie jak większość innych gatunków mew mają popielatobrązowe upierzenie. 





Gatunkiem mewy spotykanym na wybrzeżu Bałtyku jest mewa pospolita (Larus canus). Nazwa gatunkowa może wprowadzać w błąd, gdyż wbrew swojej nazwie nie jest to gatunek liczny. Mewa ta jest większa od mewy śmieszki (dł. ok. 45 cm), ma większą rozpiętość skrzydeł ok. 120 cm. Występuje licznie w Zatoce Gdańskiej i Szczecińskiej, natomiast na otwartym morzu jest rzadko spotykana. W sierpniu na noclegowiskach można spotkać nawet do 5 tysięcy osobników. Tropy mewy pospolitej maja identyczny kształt jak tropy mewy śmieszki, lecz są od nich większe. Spośród kilku gatunków mew występujących nad Bałtykiem mewa srebrzysta (Larus argentatus) należy do jednych z większych (dł. ok. 60 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 150 cm.) Cechą charakterystyczna jest żółty dziób z czerwona plamka na końcu dolnej szczeki

















na podstawie:http://www.edukator.pl/Ptaki,4930.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz